בית אחד בשרון
הקשיים הנילווים
הקשיים הנלווים
הקשיים הפרגמטיים מצויים בקשר עם קשיים בתחומים נוספים כמו בתחומים של המודעות העצמית והידע אודות `מה עובר לאחר בראש`. במילים אחרות, לילד ולבוגר עם הקשיים הפרגמטיים יהיו קשיים בנגישות שלו ל"קופסה השחורה" של עצמו ושל הסובבים אותו. אחד הביטויים של זה יכול להיות קושי להבין שיכולות להיות זוויות התבוננות שונות על מצבים שונים.

ילדה כזו למשל תהיה משוכנעת שהדרך בה היא מבינה עימות שהיה לה עם ילדה אחרת, היא הדרך היחידה והבלעדית להבין עימות זה. היא תתקשה לראות את אפשרות קיומן של זוויות התבוננות שונות לאירוע המסוים שהיה.

שכיח שילד או בוגר כזה יתקשה לתאר באופן ברור ומסודר אירועים שעברו עליו וכן את רגשותיו. פעמים רבות כשהוא חוזר מבית הספר, לשאלה לגבי איך עבר עליו יומו, יענה ב`בסדר` שיתפרש על ידי סביבתו כאילו הוא לא משתף, לא רוצה לענות וכיו"ב. בפועל פעמים רבות מדובר בקושי לתאר התרחשויות באופן מסודר וברור וכן בקושי שלו להבין מה עובר עליו רגשית ולתאר זאת במילים.

על רקע זה מתפתחים פעמים רבות עימותים בין האדם הסובל מהקושי התקשורתי לסביבתו. הוא עלול להיתפש כאגוצנטרי, ילדותי, חסר מצפון ולא אמפטי (למשל כי הוא לא מתנצל כשהיה צפוי שיעשה זאת), כמתנגד ועוד. בפועל, מדובר בקושי מולד ושלא נובע מבעייתיות רגשית כלשהי.
 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
בית אחד-מרכז טיפולי לתסמונות הספקטרום האוטיסטי ולקויות תקשורת שונות- www.bait1.co.il © כל הזכויות שמורות
אבחון, ייעוץ, טיפול כתובת: אשרמן 18 תל אביב, 67199 טלפון: 03-7339347 פקס: 03-7339330
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל