בית אחד בשרון
קשיי קשב וריכוז

מהם קשיי קשב וריכוז?

קשיי קשב וריכוז הם קשיים השייכים לתחום קשיי הלמידה, ומאופיינים בצורות שונות ומגוונות של קושי בריכוז ובהקשבה. קשיי קשב וריכוז מאובחנים אצל ילדים בגיל בית הספר, ולרוב החשד מתעורר כאשר ילד אינו מצליח להקשיב בשיעורים, לשבת בשקט במהלך השיעור כולו או לסיים מטלות שניתנו לו. קשיי קשב וריכוז מלווים לעיתים עם הפרעות או קשיים נוספים, כמו היפראקטיביות וכדומה. נפוץ מאד לראות ילדים בעלי קשיי קשב וריכוז אשר נוטים לנענע רבות את הידיים והרגליים, או ילדים אשר מתקשים לשבת במנוחה למשך זמן רב. אצל ילדים מסוימים, הקושי העיקרי הוא להתרכז בנושא מסוים, לרוב בנושאים לימודיים, למשך זמן רב. לאחר מספר דקות של ריכוז הם נוטים לחשוב על דברים אחרים, להתפרץ בשאלות שאינן קשורות וכדומה. אצל ילדים אחרים, הקושי הוא דווקא במעבר ממטלה למטלה- הם אינם מצליחים לשמור על קשב כאשר עוברים מנושא אחד לאחר, ולעיתים מאבדים בשל כך את הריכוז בכיתה.

איך מאבחנים קשיי קשב וריכוז?
קשיי קשב וריכוז מאובחנים במסגרת אבחונים דידקטיים או פסיכודידקטיים, וכן באמצעות מבחנים ייעודיים שפותחו במיוחד למטרה זו, כמו מבחן TOVA או מבחן MOXO. כאשר מתעורר חשד לקשיי קשב וריכוז, מומלץ לפנות בשלב ראשון לבדיקות דם ובדיקות כלליות אחרות, כמו ראיה ושמיעה. לעיתים, קשיים שנדמים כקשיי קשב וריכוז מתגלים למעשה כלקות שמיעה או קוצר ראיה, אשר מקשים על הילד להתרכז בדברים הנאמרים בכיתה. לעיתים קשיי הקשב נובעים ממחסור בברזל, ויטמין B12 או חומרים אחרים, אשר פוגעים ביכולת הריכוז. לאחר שהבעיות הללו נשללות, ניתן לגשת לאבחון לקויות למידה. מומלץ לבצע אבחון לקשיי קשב וריכוז במסגרת של אבחון כללי, מכיוון שלעיתים קרובות מתברר כי הקושי אינו נעוץ בקשיי קשב דווקא אלא בקשיים כמו קשיי התארגנות, קשיים מוטוריים וכדומה.

איך מטפלים בקשיי קשב וריכוז?

אם אובחנה בעיה אמיתית של קשב וריכוז, ניתן לטפל בה הן באמצעות התאמת הסביבה לילד (הפחתת גירויים, התאמת מבנה השיעורים לילד וכדומה), ו/או באמצעים תרופתיים, אשר עשויים לסייע לילד להתרכז בצורה טובה יותר ולהתעלם מגירויים סביבתיים.
 אבחון מוקדם של קשיי קשב וריכוז מונע סבל רב
קשיי קשב וריכוז מתגלים אצל ילדים ומבוגרים כאחד. לא פעם, שנות חיים שלמות עברו בסבל ובאי נוחות, רק בגלל שלא הובחנו בזמן קשיי הקשב והריכוז. לא משנה באיזה גיל, תמיד יישנו פתרון.

בתקופה זו ישנה מודעות גדולה יותר לקשיי הקשב והריכוז. הדבר מאפשר אבחון בזמן של הקושי והתחלת טיפול, שיאפשר בעתיד חיים נוחים וטובים יותר. מבוגרים שסובלים מקשיי קשב וריכוז נאלצים להתמודד עם הבעיה לבד, רק משום שלא הובחנו בזמן. גם בגיל מבוגר ניתן למצוא פתרון ולפתור את קשיי הקשב והריכוז.
ראה מידע נוסף     
 קשיי קשב וריכוז - מה זה אומר ?
לצורך התנהלות נורמטיבית בחייה היומיום יש להיות בעלי יכולות מינימאליות לכל הפחות הכוללת בין השאר את היכולת להפנות קשב ולשמור על ריכוז. עבור אנשים מסוימים, שתי היכולות המרכזיות האלה, הקשורות כל כך זו בזו, אינן מובנות מאליהן. אלו הם אנשים שמתקשים להתרכז ולהחזיק את המחשבה באותו עניין למשך זמן רב. כמו כן, הרבה מהסובלים מאותם קשיי קשב וריכוז מתקשים שלא להסיח את מחשבתם למסיחים שונים

ראה מידע נוסף     
 קשיי קשב וריכוז
אנו רגילים לשמוע תדיר על ילדים בגילאי בית ספר הסובלים מקשיי קשב וריכוז. אך, ישנם לא מעט מבוגרים הסובלים מקשיי קשב וריכוז, ופשוט לא אובחנו ככאלו גילאי בית הספר.

בשנים הארונות חלה תופעה נוראית של חלוקת ריטלין בבתי ספר כתרופה לקשיי קשב וריכוז.
כל היפראקטיביות או חוסר ריכוז של הילד, עלולים לאבחן אותו כסובל מקשיי קשב וריכוז.
ראה מידע נוסף     
 קשיי קשב וריכוז? נסה לקרוא עד הסוף..
בדור שבו הכל רץ ומשתנה כל כך מהר, קשיי קשב וריכוז הפכו לתופעה נפוצה ביותר, אולי זאת מחלת האבולוציה להדבקת פערים עם המהירות?
 
אם יש מטרד מעיק פסיכולוגית בעידן שבו לחכות לקומקום לוקח שתי דקות זה ללא ספק "קשיי קשב וריכוז". כשהכל כל כך מהיר ומשתנה במהירות יש צורך להיות מרוכז כל הזמן ולהצליח לשים לב לפרטים חשובים ולסנן את אלו שאינם מהותיים. מי שיש לו קשיי קשב וריכוז נוטה שלא להצליח לעשות פעולה מתקדמת זאת ובמקום זה הוא מתמכר לכל רעש או שינוי המתרחש מבלי לסנן דבר. בעידן כשלנו זה פשוט בלתי אפשרי לתפקד כך.
ראה מידע נוסף     

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
בית אחד-מרכז טיפולי לתסמונות הספקטרום האוטיסטי ולקויות תקשורת שונות- www.bait1.co.il © כל הזכויות שמורות
אבחון, ייעוץ, טיפול כתובת: אשרמן 18 תל אביב, 67199 טלפון: 03-7339347 פקס: 03-7339330
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל