בית אחד בשרון
בעיות תקשורת חברתית
בעיות תקשורת חברתית- מידע כללי:
תקשורת חברתית היא כלי משמעותי ביותר להתנהלות בעולם. כל הכישורים בכל תחומי החיים האחרים יכולים להיות מוגבלים במצבים בהם ישנו כשל סדרתי בתקשורת חברתית. תקשורת חברתית היא תחום רחב ביותר הכולל את היכולת להבין מצבים חברתיים ולפעול בהתאם. בעיות תקשורת חברתית יכולות לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות. בין השאר, חשוב לדעת כי ישנן אבחנות שונות במידה והבעיות בתקשורת חברתית מתאימות לאפיונים מסוימים ואז יתכן כי יש מידה מסוים של אוטיזם, קשיי הבנה או בעיות פסיכיאטריות אחרות.
    

על חשיבות הטיפול במצבים של בעיות תקשורת חברתית:
בעיות תקשורת חברתית הן הרבה פעמים תופעה מולדת או תוצר של מערכת גידול מסוימת. על פי רוב הטיפולים בתחום זה לא נועדו לצורך "הבראה" והגעה למצב של אפס בעיות תקשורת חברתית, אלא הטיפולים נעשים כדי ליצור שינוי לטובה. בין הטיפולים הפופולאריים והמוצלחים בהקשר של בעיות תקשורת חברתית קיימים-
• טיפול אישי אצל קלינאית תקשורת- מקנה יכולות וכישורים חברתיים בהתאם לצרכים ובניית תכנית פרטנית מתאימה.
• טיפול נפשי אצל פסיכולוג- לצורך הבנת הבעיה, עיבוד תכנים רגשיים, קבלת אבחנה והבנת התמונה הכללית.
• טיפול בקבוצות חברתיות- קבוצות המנוהלות על ידי אנשי מקצוע בקיאים ביותר המאגדים קבוצת אנשים בעלי מאפיינים דומים מבחינת בעיות בתקשורת חברתית. אלו מתרגלים מיומנויות חברתיות בקבוצה ותחת הדרכה.
קיימים טיפולים נוספים אפשריים שכולם מנסים לקדם ולשקם אנשים בעלי קשיים בתקשורת חברתית.
 
חשיבות הזיהוי המוקדם של בעיות תקשורת חברתית:
במידה וישנו חשש בקרב ילדים הנוגע לבעיות תקשורת חברתית מומלץ לפנות בהקדם לרופא התפתחותי לצורך קבלת אבחנה והפניות לטיפול. יחד עם זאת, בשל חוסר בכלים בשנים הקודמות מבוגרים רבים לא אותרו והם אינם מבינים מדוע הם מתקשים ליצור קשרים חברתיים, להצליח בקבוצות חברתיות ואפילו מדוע הם אינם מצליחים ליצור מערכות יחסים רומנטיות לאורך זמן. התשובה היא הרבה פעמים בעיה ראשונית ביכולת החברתית שלא אותרה בגיל צעיר. על אף החשיבות הרבה של זיהוי מוקדם וטיפול מידי, גם מבוגרים יכולים להיתרם רבות ממגוון הכלים המפותחים כיום המאפשרים להתגבר על בעיות תקשורת חברתית.

 |  ראשי |  מפת אתר  |  הוספה למועדפים  | 
בית אחד-מרכז טיפולי לתסמונות הספקטרום האוטיסטי ולקויות תקשורת שונות- www.bait1.co.il © כל הזכויות שמורות
אבחון, ייעוץ, טיפול כתובת: אשרמן 18 תל אביב, 67199 טלפון: 03-7339347 פקס: 03-7339330
  בניית אתרים לעסקים   אינטרדיל